Informujemy, że w dniu 23 lutego 2017 roku uległy na terenie Polski zmianie niektóre przepisy dotyczące legalizacji zatrudnienia obywateli Ukrainy w zakresie trybu rejestracji oświadczeń polskich pracodawców.
Obywatele Ukrainy mogą nadal podejmować krótkoterminową pracę w Polsce (do 180 dni w ciągu kolejnych 12 miesięcy) bez obowiązku uzyskiwania zezwolenia na pracę a w przypadku ruchu bezwizowego na okres nie dłuższy niż prawo pobytu w Polsce zgodnie z datą przekroczenia granicy.
Podmiot zamierzający powierzyć taką pracę cudzoziemcowi ma obowiązek zarejestrowania stosownego oświadczenia w powiatowym urzędzie pracy właściwym dla siedziby pracodawcy lub miejsca zamieszkania wnioskodawcy.
Powiatowy Urząd Pracy w Sosnowcu nie rejestruje oświadczeń w przypadku, gdy:
- działalność gospodarcza jest prowadzona krócej niż 3 miesiące,
- działalność gospodarcza jest zawieszona,
- liczba oświadczeń osoby deklarującej zamiar zatrudnienia znacznie przekracza jej realne potrzeby zatrudnienia,
- agencja pracy tymczasowej nie wskaże w oświadczeniu danych dotyczących pracodawcy użytkownika, do którego mają być delegowani pracownicy,
- w oświadczeniu wskazano wsteczną datę rozpoczęcia pracy przez cudzoziemca,
Od 23 lutego 2017 roku rejestracja oświadczeń odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem strony internetowej www.praca.gov.pl
Przesłanie wniosku wymaga podpisania go bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.
Oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi powinno być przesłane co najmniej 7 dni roboczych przed planowaną datą zatrudnienia cudzoziemca, jeśli posiada on już wizę uprawniającą do podjęcia pracy w Polsce. W przypadku, kiedy cudzoziemiec dopiero będzie ubiegał się o wizę na podstawie zarejestrowanego w PUP oświadczenia, termin rozpoczęcia pracy powinien uwzględniać czas potrzebny na załatwienie formalności konsularnych.
Podczas rejestracji oświadczenia PUP weryfikuje element deklaracji oświadczeniodawcy dotyczący prowadzenia działalności gospodarczej lub rolniczej, albo ich braku.
Procedura rejestracji oświadczeń jest płatna – koszt 30,00 PLN i pokrywa ją procodawca.
Wykonywanie pracy na podstawie oświadczenia jest możliwe wyłącznie na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej zawartej w formie pisemnej, na warunkach zgodnych z treścią oświadczenia.
W celu zapobiegania nadużywania procedury ułatwionego uzyskania wizy przez cudzoziemców zamierzających wjechać do Polski w celu innym niż deklarowany (podjęcie zatrudnienia u pracodawcy wskazanego w oświadczeniu) lub też przypadku występowania innego rodzaju nadużyć, Powiatowy Urząd Pracy w Sosnowcu zastrzega sobie możliwość powiadomienia organów konsularnych i kontrolnych (np. Straży Granicznej, Państwowej Inspekcji Pracy).
Powyższe zmiany spowodują co prawda nieznaczne przedłużenie się procesu rejestracji oświadczeń ale są to pierwsze oznaki uszczelniania polskiego systemu legalnego zatrudniania obywateli Ukrainy i mają bezpośredni wpływ na eliminowanie nieuczciwych pracodawców wyłudzających oświadczenia z zamiarem ich dalszej sprzedaży na Ukrainie.
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 kwietnia 2015 r. w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę (Dz. U. z 2015 r., poz. 588)
- Ustawa z dnia 15 czerwca 2012 r., o skutkach powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym nielegalnie na terytorium Polski ( Dz. U. 2012r. poz.769).
- Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2016 poz 645, z późn. zm.)