Jak unikać oszustów

Mając na uwadze fakt, iż JOB NOW Spółka z o.o. należąca do Dryps Consulting Group działa wyłącznie w oparciu i z poszanowaniem wszystkich przepisów prawa obowiązującego w zakresie migracji zarobkowej w niniejszym artykule Departament Prawny Job Now Spółka z o.o. chce przekazać obywatelom Ukrainy starającym się o pracę na terenie krajów Unii Europejskiej podstawowe informacje pozwalające zapobiegać nieuczciwości i oszustwom związanych z poszukiwaniem pracy.

Apelujemy do wszystkich kandydatów do pracy na terenie krajów Unii Europejskiej aby zwracali uwagę na poniższe sytuacje.

 

Objawy nielegalnego zatrudnienia

Zawsze sprawdzajcie czy pośrednik działający na terenie Ukrainy posiada licencję na prowadzenie takiego rodzaju działalność. Pełną listę posiadaczy licencji można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Polityki Społecznej, w którego Departamencie Rynku Pracy i Zatrudnienia utworzono Wydział Licencjonowania Działalności Pośrednictwa w Zatrudnieniu za Granicą. Brak licencji oznacza, iż ukraiński pośrednik działa nielegalnie i prawdopodobnie jest oszustem.

Oprócz licencji, firma pośrednicząca powinna posiadać świadectwo rejestracji państwowej i umowę z zagraniczną firmą oferującą pracę. W naszym przypadku jest to bezpośrednie powiązanie z polską firmą Job Now Spółka z o.o. lub spółką z Dryps Consulting Group.

Zgodnie z warunkami licencjonowania wyznaczonymi przez Ministerstwo Polityki Społecznej firmy rekrutujące, które zatrudniają Ukraińców za granicą, nie mogą brać pieniędzy za zatrudnienie i dobór pracy. Mogą wziąć pieniądze za przejazd, sporządzenie dokumentów (opłata wizowa), ale nie za to, że znajdą pracę.

Wszystkich opłat w firmie rekrutującej prosimy dokonywać na podstawie uzgodnionych dokumentów i zawsze wpłacać pieniądze w banku na rachunek firmy a nigdy gotówką.

Prosimy pamiętać, że podstawą do legalnej pracy za granicą jest w przypadku Polski wyłącznie wiza krajowa typ D z prawem na wykonywanie pracy lub krótkoterminowy pobyt na paszporcie biometrycznym ale obowiązkowo z oświadczeniem pracodawcy, o kotrym mowa poniżej. Każdy pracownik przyjeżdżający do Polski oprócz wyżej wymienionej wizy musi mieć zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy OŚWIADCZENIE O ZAMIARZE POWIERZENIA WYKONYWANIA PRACY OBYWATELOWI REPUBLIKI ARMENII, REPUBLIKI BIAŁORUSI, REPUBLIKI GRUZJI, REPUBLIKI MOŁDAWII, FEDERACJI ROSYJSKIEJ LUB UKRAINY wydane na warunkach określonych w § 1 pkt. 20 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 kwietnia 2015 r. w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę (poz. 588) zawierające między innymi wszystkie dane pracodawcy, okres pracy, stanowisko, wynagrodzenie, rodzaj umowy o pracę lub zezwolenie na wykonywanie pracy przez cudzoziemca typ A wydane przez Urząd Wojewódzki właściwy dla lokalizacji pracodawcy.

Przestrzegamy przed pozyskiwaniem (kupowaniem) ww. Oświadczeń i Zezwoleń z niewiadomego źródła – są one sfałszowane lub pochodzą od fikcyjnych pracodawców, u których na 100% nie uzyskacie pracy. Praktyka pokazuje, że w Polsce działają firmy, które dostarczają te dokumenty tylko w celu ich sprzedaży na terenie Ukrainy. Zarówno służby konsularne i Straż Graniczna RP bardzo dokładnie sprawdzają te dokumenty i wyjawienie faktu posługiwania się sfałszowanymi dokumentami lub zawierającymi fikcyjne informacje może Was narazić na bardzo przykre konsekwencje łącznie w wieloletnim zakazem wjazdu na teren państw Unii Europejskiej.

Od stycznia 2017 roku uległy zmianie zasady wydawania oświadczeń i faktem jest pozytywna zmiana, której skutkiem jest ograniczenie nielegalnych dokumentów i nieuczciwych pośredników.

Pośrednik na Ukrainie, który pomaga Wam w znalezieniu pracy powinien udzielić wyczerpujących informacji o Waszym przyszłym pracodawcy, charakterze pracy, wysokości wynagrodzenie, formie prawnej proponowanej dla Was umowy o pracę, warunkach zakwaterowania. Radzimy sprawdzić Waszego przyszłego pracodawcę chociażby poprzez obejrzenie jego strony internetowej. My ze swojej strony możemy zaoferować dla Was wykonanie bezpłatnego sprawdzenia przyszłego pracodawcy w oficjalnych bazach danych Ministerstwa Sprawiedliwości RP i/lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej prowadzonej przez Ministerstwo Rozwoju RP. Takie sprawdzenie pozwoli Wam się przekonać czy prezentowany pracodawca rzeczywiście istnieje i czy prowadzi działalność gospodarczą.

Uczciwy ukraiński pośrednik zawsze powinien szczegółowo pytać o Wasze kwalifikacje, doświadczenie zawodowe co umożliwi dobór dla Was jak najlepszej oferty zatrudnienia i jest to wymagane w procesie rekrutacji przez zagranicznego pracodawcę. Brak takich pytań rodzi podejrzenie oszustwa.

Wszystkie dokumenty związane w Waszym zatrudnieniem powinny być sporządzone w języku dla Was zrozumiałym. Czytajcie uważnie co podpisujecie. Nie podpisujcie żadnych dokumentów „in blanco”. Wymagajcie już podczas rozmów rekrutacyjnych aby Wasz przyszły pracodawca otworzył Wam w polskim banku (bezpłatny dla Was) rachunek bankowy do którego otrzymacie również bezpłatnie kartę debetową (bankomatową) i wypłacał Wasze wynagrodzenie nie gotówką w przelew bankowym na Wasz rachunek. Wymagajcie od polskiego pracodawcy aby przekazał Wam dokument poświadczający dokonanie zgłoszenia w ZUS w zakresie opłaty funduszy ubezpieczeniowych i społecznych (druk ZUS ZUA)

Zwracacie proszę szczególną uwagę na sytuacje, kiedy ktoś prosi lub żąda od Was pozostawienia paszportu. Normalną procedurą jest, że jeszcze na terenie Ukrainy zostaniecie poproszeni o okazanie paszportu zagranicznego w celu wykonania skanu wszystkich stron, na których znajdują się jakiekolwiek wpisy. Ta procedura może być powtórzona w Polsce w trakcie czynności zatrudniania Was. To powinno zawsze odbywać się w Waszej obecności a po zakończeniu tej czynności paszport powinien być Wam zwrócony. Nigdy nie zgadzajcie się na pozostawianie oryginału paszportu – komukolwiek. 

Dodatkowo w przypadku jakichkolwiek wątpliwości możecie kontaktować się z  poniższymi instytucjami:

Centrum Konsultacji dla Migrantów Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji

http://www.migrantinfo.org.ua/

+380 800 505-501

 

Ogólnoukraiński Związek Zawodowy Pracowników Migrujących na Ukrainie i Poza Jej Granicami
 
http://migrant.org.ua/

+380 44 236-98-36


Universal Assistance

+380 67 720-51-03

 

Konsulaty Ukrainy w kraju pobytu

Wydział konsularny Ambasady Ukrainy w RP w Warszawie:

Adres: Aleja Szucha 7, 00-580 Warszawa
tel. : +48 (22) 621-39-79
faks: (+48 22) 629-95-76
informacja konsularna: (+48 22) 625-01-27

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
http://poland.mfa.gov.ua

 

Konsulat Generalny Ukrainy w Krakowie

Adres: ul. Beliny-Prażmowskiego, 4, 31-514 Kraków

tel.: (+48 12) 429 60 66
faks: (+48 12) 429 29 36

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
http://krakow.mfa.gov.ua/

 

 Konsulat Generalny Ukrainy w Gdańsku

Chrzanowskiego 60a, 80-278 Gdańsk
tel.: (+48 58) 346 06 90
faks: (+48 58) 346 07 07? (na stronie brak nr faksu)

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
http://gdansk.mfa.gov.ua/

 

Konsulat Generalny Ukrainy w Lublinie

3 Maja 14, 20-078 Lublin
tel.: (+48 81) 531 88 89, (+48) 81 531 88 01
faks: (+48 81) 531 88 88

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
http://lublin.mfa.gov.ua/pl



Policja w kraju przebywania

 W Polsce – 997 lub 112 (połączenia bezpłatne)
Wszystkie kraje Unii Europejskiej - 112

 

 

Departament Prawny Job Now Spółka z o.o.

 

Tel. + 48 32 707 20 37; +48 32 707 20 38

(w godz. 8.00 – 16.00 poniedziałek-piątek)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Bezpłatne konsultacje (rosyjski, ukraiński) w trakcie pobytu na terenie Ukrainy: